1.4 Güncellemesinde Sıkça Sorulan Sorular

1.4 Güncellemesinde Sıkça Sorulan Sorular

Güncellemede bir yere takıldım, lütfen yardım edin!

Güncelleme sırasında (cihazın yeniden başlatılması, sol tuşa basılması gibi) talimatları lütfen adım adım dikkatlice okuyun. Bu yazının sonunda bazı ortak sorunları da listeledik.

Ledger Nano S firmware’imi güncellemek zorunlu mudur?

Ledger Nano S’nizi firmware 1.4.x’e güncellemeniz şiddetle tavsiye edilir, ancak sizi yükseltmeye zorlayacak bir bir durum yoktur.

Yazılımımı güncellemezsem ne olur?

Ürün yazılımını güncellemenizi şiddetle tavsiye ederiz, ancak güncellemeyi yapmadığınız takdirde değişen bir şey olmayacaktır eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.  Ledger Nano S uygulamaları, cihazınızı güncellemeniz için size bilgi mesajları gönderebilir, ancak kullanım konusunda engellenmezsiniz. Yamalı güvenlik konularında tam bir açıklama yayınladık, böylece tüm ayrıntılara sahip olabilirsiniz.

Bu güncelleme ne için?

Bu güncelleme, Ledger Nano S’nin güvenliğini arttırırken kullanıcı deneyimini iyileştirmek için bir takım yeni özellikler getiriyor. Özel değişiklikler hakkında daha fazla bilgi için lütfen firmware’in 1.4 sürümüne atıfta bulunan blog yayınına bakın.

Kullanmıyorsam Nano S’yi yükseltmem gerekiyor mu?

Cihazınıza erişiminiz yoksa veya kullanmayı planlamıyorsanız, hemen yeni sürüme geçmeniz gerekmez. Cihazınıza eriştiğinizde veya kullanmaya karar verdiğinizde güncelleme yapabilirsiniz.

Güvenlik açıkları tam olarak nerelerde bulundu? Endişelenmeli miyim?

Lütfen konuyla ilgili eksiksiz bilgilendirme raporumuza bakınız.

1.4’den 1.3.1’e düşürülebilir mi?

Hayır. Güvenlik nedeniyle, Ledger Nano S cihazınızın yazılımını indirmek mümkün değildir.

Ledger Nano S cihazıma 1.4 ile kaç uygulama yükleyebilirim?

1.4 firmware güncellemesinin kullanıcı deneyim kazanımlarından biri, Ledger Nano S’e daha fazla uygulama yükleme olanağıdır. Global sınırlama, cihazda bulunan az miktarda hafıza ile ilgilidir. Yeni ürün yazılımı belleği genişletmez, ancak Bitcoin ile ilgili uygulamaların boyutunu optimize eder. Birçok cryptocurrency projeleri Bitcoin blockchain’in klonlarıdır ve bu nedenle imza kodunun çoğunu (Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Litecoin, Dogecoin, Dash, Zcash, Komodo, Stratis, Posw, Pivx, Viacoin, Vertcoin, Stealthcoin, Digibyte, Qtum, Hcash …) bir kitaplıktaki tüm ortak kodları (Bitcoin uygulamasında barındırılan) yeniden kodlayarak, diğer uygulamaların boyutunu önemli ölçüde azaltabildik. Bu prensipte, bu kütüphaneyi paylaşan 18 uygulamaya kadar kurulum yapmak mümkündür. Ancak, uygulamaları tamamen farklı bir kod tabanı ile yüklerseniz (örneğin: Bitcoin, Ethereum, Ripple, FIDO U2F, Password Manager) 4 veya 5 uygulama ile sınırlı olacaksınız. Sonuç olarak, yüklediğiniz uygulamaların türüne bağlı olarak, kapasitede çok farklı bir sonuç göreceksiniz. Büyük olasılıkla, 10 ila 12 uygulama aralığında yükleme yapabileceksiniz.

Cihazım neden PIN’i girdikten sonra bir, iki saniye donuyor?

10’dan fazla uygulamanız olduğunda, uygulama simgelerini alfabetik sıraya göre sıralamak biraz zaman alır. Bu, bir sonraki firmware güncellemesinde ele alınacak olan küçük (ama önemli) bir sorundur. Geçici bir düzeltme, tüm uygulamalarınızı kaldırmak ve bunları alfabetik sıraya göre yeniden yüklemek olacaktır (sıralama algoritması daha hızlı olmalı ve gecikmeyi azaltır).

Güncelleme sırasında 24 adet yedekleme kelimesine ihtiyacım olacak mı?

Hayır, işlem sırasında seed’leriniz silinmez, bu nedenle kurtarma kelimelerinize yeniden girmeniz gerekmez. Ancak, güncelleme işlemine başlamadan önce, 24 haneli kurtarma kelimenizin gerektiği gibi yedeklendiğinden ve güvenli bir şekilde saklandığından emin olun (bkz. Temel güvenlik ilkeleri). Uyarı: Firmware’in eski bir sürümü (<1.3) varsa, tohumunuz silinecek ve yedeğinize erişmeniz gerekecektir.

Bu güncelleme sırasında paramı kaybedebilir miyim?

Yukarıda belirtildiği gibi, işlem sırasında tohumunuz silinmeyecektir, bu nedenle talimatları dikkatli bir şekilde takip ettiğiniz sürece, bakiyeniz risk altında olmayacaktır. Ancak, güncelleme işlemine başlamadan önce, 24 kurtarma kelimenizin gerektiği gibi yedeklendiğinden ve güvenli bir şekilde saklandığından emin olun (bkz. Temel güvenlik ilkeleri).

Bu yeni sürüm Nano, Unplugged veya HW.1 ile uyumlu mu?

Hayır, bu güncelleme sadece Ledger Nano S cihazları için geçerlidir.

Bu yeni sürüm, Ledger Blue ile uyumlu mu?

Hayır, bu güncelleme sadece Ledger Nano S cihazları için geçerlidir.

Ledger Nano S’imdeki “Güncelleme” mesajında takılırsam ne olur?

nanos_update.jpg Yükseltme işlemi sırasında Ledger Nano S’iniz de “Güncelleme” mesajı görüntüleniyor ve Ledger Manager uygulamasında “Firmware’i yükleme” mesajı görünmüyorsa, ve uygulama ekranında “To begin, connect your Ledger Wallet” uyarısı varsa şunları yapın:
  1. Ledger Manager uygulamasını kapatın ve tekrar başlatın
  2. Nano S’inizi çıkarın
  3. Nano S’inizi tekrar bilgisayara bağlayın ve pin kodunuzu girin
Tüm işlemlerin tekrar edilmesi gerekli. Güncelleme sayfası için lütfen tıklayınız.