Ledger Nano S Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ledger Nano S Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ledger Nano S’inizi yeni satın aldınız, şimdi onu yapılandırmanız ve kullanmak için bazı uygulamaları kurmanız gerekiyor. Ledger Nano S ön yüzünde bir OLED ekran, üst tarafında 2 tuş mevcuttur ve bilgisayarınızın USB 2 bağlantı noktasına takılacak bir mikro USB kablosuyla takılır. (USB 3 değil). Bilgisayarınızda sade USB C bağlantı noktaları varsa, bir On-The-Go adaptör kullanabilirsiniz.     Cihazda gezinmek için 2 tuş kullanılır:
 • Sağdaki veya soldaki tuşa basarak gösterge tablosunda ve menülerde yukarı ve aşağı kaydırarak menüde gezinebilirsiniz,
 • İki düğmeye aynı anda basarak doğrulama ve seçme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
Gördüğünüz gibi, herhangi bir power düğmesi yoktur: Ledger Nano S’i açıp kapatmak için USB kablosunu takmanız ve çıkarmanız yeterli olacaktır. Bunun için “güvenli çıkar” modu mevcut değildir kabloyu direkt çıkarabilirsiniz. BAŞLAMADAN ÖNCE Nano S’inizin kurulumu için sadece 2 şey gereklidir;
 • Chrome browser’ı yüklü bir bilgisayar ki bu yükleme yapabilmek, cüzdanlarınızı organize edip gönderip ve alımlar yapabilmeniz için gereklidir.
 • Nano S’iniz ve USB kablosu;
 1. Ledger Nano S’nizi harici bir adaptöre veya bir bilgisayara bağlayın
 2. Her iki tuşa da aynı anda belirtildiği gibi basın
 3. Sonra bu seçeneklerden birini seçin
  • “Configure a new device” seçeneğini seçerseniz sıfırdan bir kurulum yapmanız gerekecektir.
  • “Restore a configuration” seçeneği önceden varolan bir hesabı yedekleme kelimelerinizle geri yükleme ve yapılandırma işlemidir.
 4. Yeni bir “Seed” (24 kelime) oluşturmak istiyorsanız, sağ tuşa basarak (Configure a new device) seçeneğini seçin. Zaten sahip olduğunuz bir hesap varsa ve bunu elinizdeki kelimelerle yüklemek istiyorsanız, sol tuşa tıklayın, Yeni bir tane oluşturmak yerine bir yapılandırmayı geri yüklemeniz istenir.
 5. Bir PIN kodu belirleyin. Sahip olduğunuz firmware sürümüne bağlı olarak, belirleyeceğiniz pin kodunun basamak sayısı değişebilir:
  • Cihazınızın sürümü 1,1 veya 1,2 ise sadece 4 basamaklı bir pin belirleyebilirsiniz.
  • Eğer sürümünüz 1.3 veya daha yüksekse, 4, 5, 6, 7 veya 8 basamaklı bir pin belirleyebilirsiniz.
 6. Bir sonraki adım (24 adet yedekleme kelimesi) doğrulanmadığı sürece, bu PIN kodu doğrulanamaz.

24 ADET YEDEKLEME KELİMESİ

 1. Seed’inizi oluşturacak 24 adet size özel ve benzersiz yedekleme kelimesi size tek tek cihaz tarafından verilecektir . Bu adım paranızın ve hesaplarınızın güvenliği için son derece güvenlidir ve dikkatli bir şekilde yapılması gereklidir. Size verilecek olan her bir kelimeyi doğru olarak okumaya ve yazmaya büyük özen gösterin. Yazımda en ufak bir karakter bile hatalı olsa sonrasında bu hata yüzünden paranızı ve bakiyenizi geri alamayabilirsiniz.
 2. Kutunuzda bulunan yedekleme kağıdını alın
 3. Bu kurtarma kağıdına, size sırayla verilecek olan kelimelerden birincisini yazın ve bu kelimeyi yazarken en az bir kaçkez kontrol edin.
 4. Aynı şekilde ikinci kelimeyi yazın ve kelimeyi yine bir kaç kez kontrol ederek yazın.
 5. Sonrasında yine üçüncü kelimeyi yazın ve yazarken birkaç kez kontrol etmeyi sakın unutmayın.
 6. Kalan kelimelerin tümünü bu şekilde aynı kağıda sırasıyla ve dikkatlice not edin.
Evet, bu işlem biraz uzun sürecek ve bunu yaparken tamamen konsantre olmanız gerekmektedir.  Not ettiğiniz 24 kelimenin şu anlama geldiğini kesinlikle unutmayın:
 • Bu kelimeleri bilen tek kişi siz olacaksınız ve ileride hesabınızı kurtarmanız gerektiğinde bu kelimelere ihtiyacınız olacak.
 • Cihazınızı kaybederseniz paranızı geri almanın tek yolu budur.
 • Bu kelimeler size sadece bir kez gösterilecektir ve bundan sonra kesinlikle görüntülenmeyecektir.
 1. 24 kelimeyi doğru bir şekilde yazdıktan sonra çift düğmeye aynı anda basarak doğrulayın.
 2. Ledger Nano S’iniz “Your device is now ready” mesajı görüntülendiğinde yapılandırılmış ve kurulum tamamlanmış olacaktır.

Uygulamalarınızı yükleyin

Bir coin cüzdanını açmak ve yönetmek için şunları yapmanız gerekmektedir:
 1. Cüzdan uygulamasını bilgisayarınızda açın
 2. Cüzdanı senkronize edebilmek için Nano S’inizi bilgisayara bağlayın ve pin kodunuzu girerek açık konuma getirin.